Tudatos jelenlét

2018.11.10

A mindfulness definícióját azzal kezdjük, hogy "tudatos jelenlét alapú...". Amíg az nem tiszta, hogy mi is az a tudatos jelenlét, addig ami ezután jön sem lehet releváns. "Itt és most" ... ezt is rengetegszer halljuk. Legyél itt és most! - De hát itt vagyok ...hol lennék? Hát ez az. A testünk ott van, ahová megyünk, de a gondolataink csaponganak. A napi átlag 50-60 ezer gondolatunk elenyésző 5-10% százaléka vonatkozik a jelenre. A többi csapong a múlt jelen jövő között. Ez a chitta vritti, ahogy a jóga szútra elején olvashatjuk. Amikor jelen vagyunk, akkor nincs chitta vritti, akkor a figyelmünk egyvalamire fókuszál.

Egyvalamire? A multitasking világában? Aztán az miért jó?

Nos, erről tele írtak pár könyvtárat, de nézzük meg mi van, ha marad a gondolataink 90%-ban cikázó volta. 

Vannak dolgok, amiket az emberek nem tudnak elengedni a múltból. Lehet az egészen közel múlt, de egy jóval korábbi veszteség, sérelem, csalódás is. Amikor ezzel kapcsolatos gondolatok jelennek meg, a gondolatokra érzelmek és az érzelmekkel együtt akár testi stressz reakciók tapasztalhatók. Ezáltal válik a múlton való rágódás (ruminálás) a jelen pillanat stresszorává. Hasonló nem kívánt hatást lehet elérni az aggodalmaskodással a jövőn. A még csak gondolati szinten létező problémákkal. Nyuszika és a fűnyírója....., ugye mindenkinek megvan?

A jelenben senkinek nincs problémája. Ez elsőre sokszor megütköztető kijelentés, ha hétköznapi látásmóddal tekint valaki az idő hármas tagolására. Aki jelen van az jelen van és ha jelen van, akkor nincs baja. Mert a gondolata, amit az elme, mint hatodik érzékszerv felfog, egyszerre szintén azt az egy dolgot képes tapasztalni, amire fókuszál. Amikor erre a gondolatmenetre az a reakció, hogy "de hát a...." Az már nem a jelen.

Ahogy Kabat Zinn írja, ez egyszerű, de nem könnyű....

Ennek a látásmódnak az elsajátítására rengeteg gyakorlat létezik. Az elmét is edzeni kell, hogy fitt legyen.

Szóval, a külső körülményektől függetlenül bárhol jelen lehetsz. Egyszerűen kezd azzal, hogy irányítsd a figyelmed az érzékelésedre, testérzetekre. Hogyan nyomja a szék a hátad vagy mást. Milyen érzés, ahogy a telefon a kezedhez ér. Milyenek a hangok körülötted. Milyen érzés, ahogy a levegő hozzáér az orrodhoz, amikor be és ki áramlik.

Na valami ilyesmi, amikor tudatos a jelenlét.


© 2018 Mind One Consulting. A karrier tanácsadó és mindfulness szakértő. Minden jog fenntartva.
Az oldalt a Webnode működteti
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el