Szakmai blogunk legfrissebb bejegyzései

Olvasd el újdonságainkat!
 

Hogyan működik a mindfulness?

Úgy, hogy egyre többet vagy jelen, létező módban és nem egy autómata irányít....

Hogyan működik a mindfulness? Mire gondolunk akkor amikor ennek a gyakorlati hasznáról beszélünk?

A mindfulness két legismertebb módszertana az MBSR (Mindfulness Based Stress Reduction) és az MBCT (Mindfulness Based Congitive Therapy), ami nagyon hasonló módszertant és gyakorlatokat követnek, de mégis van különbség. Sőt, az alapvető célcsoport is eltérő.

Ami viszont biztos, hogy bármelyik fókuszú tréninget végezzük is el,  kiválóan használható lesz a mentálisan és fizikailag  egészséges emberek számára is.


A 8 hetes tréningek során úgynevezett "jelenlét" gyakorlatokon keresztül próbáljuk kondicionálni a tudatunkat arra, hogy a gondolataink ne csaponganak szanaszét és képesek legyünk jelen lenni, létező üzemmódban. Fókuszáljunk az érzeteinkre, beleértve az elmét, ami a gondolatainkat fogja fel.

A mindfulness úgy és akkor kezd el működni a résztvevők életében, amikor a hétköznapok során egyre többször kapják magukat azon, hogy jelen vannak egy-egy nehéz helyzetben vagy az élet bármely pillanatában. Például most csiripelnek a madarak az ablak előtt......, nyomja a hátam az ágy kerete és kávé íz van a számban :)

A rendszeres gyakorlás oda vezet, hogy ezek a tudatos pillanatok a gyakorlás alatt és elcsípve napközben egyre többször és hosszabb ideig megfigyelhetők lesznek. Egyre nehezebb helyzetekben is rendelkezésünkre fog állni egy kis tér a tudatunkban a tapasztalat és a reakciónk között, amit már nem egy autómata pilóta vezérel, hanem a tudatosság.

Képzeld el, hogy egy reggel felébredsz és kinyitod a szemed, fakó fények vannak, körülötted szürkeség. Kinézel az ablakon és látod, hogy esik az eső. Egy hang a fejedben azt mondja :

A Mindfulness egy olyan tudatos jelenléten, éberségen alapuló technika, melynek segítségével friss, nyugodt, ítélkezésmentes, állapotot érhetünk el. Teret tudunk létrehozni a tapasztalataink és az azokra adott érzelmi, verbális és fizikai reakcióink között.

A coachingról

2018.11.29

A coach abban segít, hogy olyan gondolatokhoz, nézőpontokhoz juss el, ami a coach szerepe nélkül nem jött volna létre. Leesik a tantusz, felszáll a köd, kigyúl a fény, meglátod a megoldást, ami akkor már magától értetődőnek tűnik. Senkinek nem mondja meg a tutit, de mégis segít. Segít, tehát definíció szerint sem csinál semmit helyetted, csak a...

Gondolkoztál már azon, hogy honnan jönnek a gondolataid. Egyáltalán mi közöd hozzájuk? Egyszerűen letöltődnek és ott vannak. Az idős néni szenilis és magában beszél a buszon. Te is. Csak nem hangosan. A kognitív párbeszéd mindenkiben zajlik. Pont azért, mert a gondolatok létrejönnek és a szabad akartunk ott kezdődik és végződik, hogy ha elég...

A mindfulness definícióját azzal kezdjük, hogy "tudatos jelenlét alapú...". Amíg az nem tiszta, hogy mi is az a tudatos jelenlét, addig ami ezután jön sem lehet releváns. "Itt és most" ... ezt is rengetegszer halljuk. Legyél itt és most! - De hát itt vagyok ...hol lennék? Hát ez az. A testünk ott van, ahová megyünk, de a gondolataink csaponganak. A...

© 2018 Mind One Consulting. A karrier tanácsadó és mindfulness szakértő. Minden jog fenntartva.
Az oldalt a Webnode működteti
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el